Auta z exekuce

V dnešní době zadluženosti, jak státní, podnikové, tak osobní se stále častěji stává, že člověku, který nemůže plnit své závazky, je soudně nařízena exekuce, tedy odebrání movitého a poté i nemovitého majetku ve prospěch věřitelů. Co se ale stane s movitým majetkem, aby jím bylo možno uspokojit věřitele? Je nutné jej co nejdříve prodat. Pokud hovoříme o automobilech, jedná se často o velice zachovalé vozy vyšší třídy, například podnikatelů, kteří se ocitli v hmotné nouzi.

Ještě častější variantou je exekuce automobilu na základě neschopnosti uživatele splácet leasing. Tato situace je výhodná právě pro zájemce o koupi automobilu. Právě díky nutnosti rychlého prodeje padají ceny automobilů z exekuce až o desítky procent (u leasingu) z původní ceny, u starších vozů z jiného druhu exekučního řízení často až na úplné minimu.

Automobily v tomto druhu prodeje lze získat za konkrétní cenu například na stránkách konkrétní leasingové společnosti, případně u prodejců specializujících se na tento druh prodeje. V tomto případě prodeje automobilů z exekuce není výjimkou ani prodej prostřednictvím aukce. Ať již osobní nebo internetové.

Problematika automobilů v exekuci má pro zájemce o koupi vozu (například osobně nebo v autobazaru) ovšem i stinnou stránku. Jelikož dodnes neexistuje seznam úpadců, kteří mají majetek v exekuci. Není tak možno zjistit, zda je auto zatíženo exekucí. I když je vůz koupen v dobré víře, exekutor ho zabaví – a to bez náhrady. Proto je nutné obracet se na ověřené prodejce či autobazary a zbytečně neriskovat s vidinou nižší ceny.

Dále je to také nutnost ověření, zda je exekuce platná a původní majitel již nemá žádná práva vůči svému majetku (tedy i automobilu). Pokud by tomu tak nebylo a původní majitel se rozhod s exekuční společností soudit, soud vyhrál a automobil mu byl navrácen, bude kupujícímu samozřejmě odebrán, a to bez náhrady. Jedinou variantou by poté byl často vleklá soudní spor s prodávající exekuční společností.

Zkuste další článek, třeba Zabavená auta na prodej, tento článek je podobného zaměření. Další informační článek - Zabavený leasing.

Novinky