Zabavený leasing

Pokud se rozhodneme pro koupi zánovního vozu, máme jako motorista několik možností. Jsou zde autobazary, dovoz aut ze zahraničí, odkup vozu od konkrétní fyzické osoby, či stále oblíbenější varianta, a to odkoupení zabavených automobilů z leasingu. Zde se jedná o situaci, kdy původní uživatel (nemůžeme říkat majitel, jelikož právně byla stále vlastníkem vozu leasingová společnost) nedokázal řádně splácet leasing, či jinak porušil leasingovou smlouvu a automobil mu tak byl leasingovou společností zabaven.

Pro zájemce o koupi zánovního vozu, tato nešťastná situace původního uživatele nese mnoho výhod oproti nákupu automobilu v autobazaru. V první řadě je to relativně velice nízká cena vzhledem k zachovalosti automobilu. Leasingové společnosti chtějí co nejdříve dostat zpět své peníze, a tak může cena relativně nového a „neopotřebeného“ vozu klesnout až o desítky procent původní tržní ceny. Tím pádem si při koupi takto zabaveného vozu může zájemce dovolit i vůz luxusní, či vyšší střední třídy, kterých je zde v porovnání s autobazary mnoho a v relativně dostupné ceně. Kromě příznivé ceny nese koupě vozu zabaveného leasingovou společností další příjemné výhody.

Tyto vozy mají často najeto velice málo kilometrů. Dále je zde jistota o původu vozidla a v neposlední řadě i celkový technický stav je pravidelně kontrolován v autorizovaném servisu. Jedinou nevýhodou může pro kupujícího být nevyřešený spor původního uživatele s leasingovou společností. Pokud by původní uživatel rozhodnutí leasingové společnosti soudně napadl a spor vyhrál, může být automobil kupujícímu odebrán bez nároku na náhradu.

Proto je žádoucí ověřit si uzavřenost smluvních mezi původním uživatelem vozidla a prodávající leasingovou společností, vyhne se tak možným komplikacím. Koupě vozu zabaveného v leasingu je možná realizovat okamžitě z nabídky konkrétních zprostředkovatelských firem nebo leasingových společností. Druhou variantou je účast na aukci (ty probíhají převážně na internetu).

Další příspěvek Autobazary v Německu ze stejné kategorie. Další informační článek - Dovoz aut z Německa.

Novinky